US Open 2019: Serena și Andreescu rămân favorite la feminin

Așa cum noi și casele de pariuri anticipam încă dinaintea sferturilor de finală, lupta pentru trofeul feminin de la US Open 2019 continuă să se dea între Serena Williams, marea favorită, și Bianca Andreescu. Ambele au depășit meciurile de miercuri, cu scenarii diferite, dar adversarele din penultimul act se anunță ceva mai grele.

IA ACUM BONUSUL DUBLU DE PÂNĂ LA 500 DE LEI!

Serena nu a avut ce să discute cu Qiang Wang, aflată la primul sfert de finală al carierei, și a învins-o cu 6-1, 6-0, în timp ce Bianca a avut de tras, 3-6, 6-2, 6-3, cu Elise Mertens. Acum, urmează Elina Svitolina, respectiv Belinda Bencic, ultimele obstacole înaintea reeditării finalei de la Toronto 2019.

Vezi aici cotele pentru câștigătoarea turneului: Serena, mare favorită!

Pariază aici pe Elina Svitolina - Serena Williams, prima semifinală de la US Open 2019:

• Aflată la a doua semifinală de Grand Slam a carierei, Elina Svitolina trece printr-un moment fabulos: fără set pierdut, nu a stat la discuții nici cu Johanna Konta (6-4, 6-4), o adversară care se anunța foarte dificilă;
  • Ucraineanca servește la un nivel foarte ridicat, iar detaliul a ajutat-o să ajungă în penultimul act fără ca măcar să fie nevoită să joace vreun tiebreak în zece seturi;
  • Grație performanței din SUA, Svitolina a depășit-o pe Halep și a urcat pe locul al trilea. DAcă va câștiga turneul, va urca pe locul doi, după liderul mondial Barty. Cu un succes la Flushing Meadows, Serena poate urca doar pe locul al șaselea, imediat sub Simona;
  • Convingătoare de-a lungul întregului turneu, Serena a cedat un singur game cu Qiang Wang în cel mai bun meci al său la acestă ediție;
  • Svitolina - Williams arată 1-4 în dreptul întâlnirilor directe, dar ucraineanca are avantajul moral de a fi învins-o pe Serena pe o scenă mare, 2-0 la seturi la Olimpiada de la Rio (2016) ultima dată când au stat față în față;

Pariază aici pe Belinda Bencic - Bianca Andreescu, a doua semifinală de la US Open 2019:

• Ambele jucătoare vor fi propulsate în top 10 WTA de traseul bun de la New York: Bencic e sigură de locul al optulea și poate urca până pe patru, Bianca va fi cel puțin pe nouă și poate ajunge pe cinci;
  • Bencic nu a mai pierdut un set din turul al doilea, iar ultimele trei partide le-a început cu over 9,5 în prima manșă (6-4 cu Cornet, 7-5 cu Osaka, 7-5 cu Vekic);
  • Andreescu a ajuns la 40 de victorii pe hard în 2019 și a reușit să revină de la 0-1 la seturi în meciul cu Elise Mertens, din faza sferturilor de finală. 17-3 e bilanțul Biancăi în partidele cu set decisiv jucate în 2019;
  • Bencic - Andreescu se va juca pentru prima daτă într-un meci oficial în circuitul WTA. Elvețianca va ataca partida cu 42 de victorii în acest an, în timp ce Bianca a adunat 41;