Biletul Zilei format din 2 meciuri la cota 1.99
Mali și Senegal se înfruntă astăzi, de la ora 18:00, în sferturile de finală de la Cupa Africii pe Națiuni. Mali a participat la 14 ediții ale Cupei Africii, cea mai bună performanță fiind finala disputată în 1972. La precedentele două ediții s-a oprit în sferturile de finală, fază în care se află și acum. Selecționer este belgianul Tom Saintfiet, iar lotul conține câteva nume interesante, niciun fotbalist cotat însă peste 20 de milioane de euro. Pentru meciul de astăzi lipsește suspendatul Woyo Coulibaly (fundaș, Sassuolo), dar Gaoussou Diarra (vârf, Feyenoord).
În ciuda unor generații excepționale, Senegal a câștigat o singură dată competiția, în 2021. Starurile din acel moment încă sunt la un nivel foarte bun, Mane și Koulibaly. Lor li s-au adăugat fotbaliști care fac senzație în campionatele europene, precum Iliman Ndiaye (Everton), Nicolas Jackson (Bayern), Ismaila Sarr (Crystal Palace), Pape Matar Sarr (Tottenham), Malick Diouf (West Ham), Lamine Camara (Monaco) sau Habib Diarra (Sunderland). Și lista poate continua, un lot care valorează peste 400 milioane de euro.
• Senegal a terminat grupa cu 7 puncte, victorii 3-0 cu Botswana, 3-0 cu Benin și remiză 1-1 cu DR Congo. În optimi a trecut de Sudan, scor 3-1
• Mali e într-o situație inedită. S-a calificat în sferturi doar cu remize. Au fost 3 în grupă, cu Zambia, Maroc și Comoros, apoi în optimi a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Tunisia
• Senegal nu a pierdut vreun meci disputat contra lui Mali în acest secol. A câștigat precedentele două dispute directe, 2-0 și 2-1
• Sadio Mane e golgheterul all-time al naționalei Senegalului, 52 de goluri. A marcat o dată și a oferit 3 pase decisive și la actuala ediție a Cupei Africii
• Senegal a primit doar 2 goluri în cele 4 meciuri de la Cupa Africii. Mali a încasat 3 în tot atâtea partide
• 4 cartonașe galbene și unul roșii au văzut fotbaliștii din Mali în precedentul meci, cel din optimile de finală
• recordul celor din Mali a fost în meciul cu Maroc, din grupe, când am văzut 8 cartonașe.
Cu funcția BetBuilder de pe Superbet obținem cota @1.40 din pariurile X2, sub 4.5 goluri și peste 2.5 cartonașe.
------------------------------
Lukko Rauma și Karpat Oulo se înfruntă astăzi, de la ora 18:30, în prima ligă de hochei masculin a Finlandei. Lukko Rauma este campioana din sezonul 2020/2021 în hocheiul finlandez. Pentru a înțelege popularitatea echipei, peste 4000 de bilete fuseseră vândute cu 24 de ore înaintea partidei de astăzi. Formația pregătită de Tomi Lamsa are un parcurs excelent în acest campionat, 23 de victorii și 13 înfrângeri, ocupând poziția secundă în clasament. Vești bune au venit și în conferința de presă premergătoare partidei. Toți hocheiștii sunt apți de joc, nicio problemă de ordin medical.
Karpat Oulo are o istorie mai bogată, 6 titluri în Finlanda, cel mai recent în 2018. Sezonul acesta se chinuie, dar încă păstrează șanse la play-off. Ocupă locul 14 din 16 echipe, se află la o singură victorie de pozițiile care ar duce în optimile de finală. Nici în dreptul oaspeților nu au fost semnalate mari probleme de efectiv.
• Lukko și Karpat s-au mai înfruntat de două ori în acest campionat, victorii spectaculoase pentru formația din Rauma, 5-2 și 7-5
• în 27 dintre cele 37 de meciuri disputate de Karpat s-au marcat peste 4.5 goluri
• 5.5 goluri/meci e media în partidele lui Lukko din acest sezon
• Mikael Ruohomaa, veteranul lui Lukko, are încă un sezon excelent. E al 4-lea în clasamentul golgheterilor, cu 39 de contribuții la goluri.
Pe Superbet, cota pentru peste 4.5 goluri în meci este @1.42.
